sreda, 26. maj 2010

Prijateljstvo

Danes sem med prebiranjem Robinega bloga naletela na povezavo 0 prijateljstvu in moram priznat, da se mi je spodnja objava globoko usedla v srce, saj sem ne dolgo nazaj sama doživela nekaj podobnega.
Človek se včasih še kako zmoti, ko misli, da je nekdo njegov res pravi prijatelj, ki mu lahko zaupa in vedno računa na njega. Predvsem pa, da bo ta prijatelj vedno odkrit, pa čeprav bodo njegove besede ali dejanja včasih malo zabolela.....še hujše pa je če ti kaj takega naredi človek, ki ga imaš rad , mu zaupaš in mu stojiš ob strani v njegovih težkih trenutkih in, ki ga za nobeno ceno ne bi izdal ali pustil na cedilu.
No, ampak na srečo imam kar nekaj prijateljev pri katerih mi ni treba pogledat koliko je ura, da jih lahko pokličem in, ki mi stojijo ob strani takrat ko sem vesela in tudi takrat, ko jokam...prijatelji, na katere se lahko zanesem!!

Nekateri ljudje vas ne bodo nikoli razočarali, so pa tudi takšni, ki vas večkrat pustijo na cedilu. In to brez opravičila in pojasnila. Še posebej nemogoči so tisti ljudje, ki nikoli nimajo časa. Kot da imajo dovoljenje, da puščajo na cedilu svoje prijatelje, domače, kolege … Če nimajo niti malo časa, potem bi bilo najbolje, da se sploh ne bi dogovarjali za srečanja. Zanesljivi prijatelj bo na dogovorjeno srečanje prihitel tudi v dežju ali s kolesom, čeprav se mu bo tistega dne pokvaril avto, brez njega pa ne gre skoraj nikamor. Ob strani vam bo pripravljen stati v dobrem in slabem. Prijatelj, na katerega se ne morete nikoli zanesti, pa vas bo vedno pustil čakati ali pa na srečanje sploh ne bo prišel. Po telefonu ne bo nedosegljiv, tudi opravičil se ne bo. Takšni prijatelji po navadi srečanje odpovejo v zadnjem trenutku, pozabijo vam vračati knjige, ki jim jih posodite, celo na vaš rojstni dan se skoraj ne spomnijo. Nekaterim ljudem pa se zdi zanesljivost zelo pomembna. Tudi psihologi se strinjajo, da zanesljivost neizmerno olajša naše druženje, pa naj gre za zanesljivost v zasebnem ali poklicnem življenju. Zanesljivost pomeni tudi spoštovanje. Še več, zanesljivost je osnova zaupljivega odnosa. Stabilizira našo psiho. Če je to zaupanje vedno znova izigrano, je treba premisliti, kaj sploh pomenimo tej osebi. In takrat je treba uvesti določene ukrepe, saj bomo drugače prizadeli sami sebe. Treba je postaviti meje. To ne pomeni, da takoj prekinete stike z osebo, ki vas stalno pušča na cedilu, vsekakor pa se morate pogovoriti z njo. Povejte ji, da vas s svojim načinom vedenja vedno znova prizadene, in jo poprosite, naj bo zanesljivejša in naj ne obljublja, če ve, da obljube ne bo izpolnila. Obstajajo pa tudi takšni ljudje, ki svojo zanesljivost razvijejo v nesposobnost odločanja. Tako zanesljivi hočejo biti, da vsako stvar dodobra pretehtajo. Ne morejo se odločiti med dopustom v hribih ali na morju, zato se rado zgodi, da leto za letom ostajajo doma ali pa dopustujejo vedno na istem mestu. Ko takšno osebo vprašate, ali bi morda zvečer odšla na badminton, boste najbrž dobili odgovor, da se še slišita. Le čemu? Zakaj kar takoj ne sprejme ali odkloni vabila? Zlasti v dobi SMS-ov in elektronske pošte, ko se lahko izogne direktnemu osebnemu stiku, če mu je že tako neprijetno, da bi osebo s svojo odklonitvijo prizadel. Bodite torej odkriti v medsebojnih odnosih. Kadar se vam kaj ne ljubi ali vas ne veseli, to povejte, enako pa zahtevajte tudi od svojih prijateljev.

1 komentar:

  1. Draga Nena, žao mi je zbog neprijatnosti, no, sve je to život, niko nije savršen.
    Želim ti da budeš jača i ne dozvoliš da te bilo ko povredi.

    OdgovoriIzbriši

Thank you so much for comment
Hvala za tvoj komentar